З 2 по 19 вересня на острові Бірючий в Азовському морі традиційно відбудеться міжнародний симпозіум сучасного мистецтва BIRUCHIY 016. За 11 років існування його учасниками стали понад 200 художників і 10 кураторів із 11 країн світу. Цього року осінній симпозіум пройде за підтримки Італійського інституту культури та British Council в Україні.У рамках програми резиденції British Council «SWAP: UK/Ukraine» у «Бірючому» візьме участь молодий британський художник, скульптор та перформер Джеймі Фіцпатрік (Jamie Fitzpatrick). Це один із талановитих митців Великобританії, зацікавлених у дослідженні мистецького ландшафту України та вибраних програмою й запрошених British Council для співпраці та створення проектів у кількох українських арт-інституціях, зокрема в «Бірючому».
Вже третій рік поспіль «Бірючий» приймає гостей з Італії – кураторів, художників, режисерів, фотографів в рамках проекту RESÒ/Lab – програми обміну ініційованої в 2014 році у співпраці з міжнародною мережею резіденцій RESÒ в П’ємонті (Італія). Цього разу за підтримки Італійського інституту культури в Україні в проекті візьме участь художник і режисер із Турину Джорджо Куньйо (Giorgio Cugno). Автор зніме на Бірючому четверту частину свого фільму «XAU», попередні три частини якого були зняті в Колумбії, Єгипті та США. Цей проект, що залучає людей з різним культурним та соціальним бекграундом, за допомогою метафори золота досліджує людські взаємини в сучасному суспільстві та встановлює зв’язки між людьми й організаціями з різних куточків світу через спільне виробництво й цінності, але без використання грошей.
Також до «Бірючого» долучиться польський стріт-артист та медіа-художник Стаху Шумскі (Stachu Szumski). В липні цього року він створював стріт-арт в колаборації з резидентом «Бірючого», художником і райтером Apl315, у рамках резиденції «Від спільного кореня», організованої в Польщі «Бірючим» та Спілкою поляків міста Києва.
Художники Георгій Сенченко і Євген Таран ініціюють на Бірючому інтердисциплінарний воркшоп «Народження трагедії з духу музики (Генерал Бас)», мета якого – дослідити застосування у візуальній практиці композиторських принципів алеаторики і стохастики. Ці методи композиції припускають варіабельні відносини між елементами музичної тканини й форми, невизначеність і випадковість їхньої послідовності. Проект ставить перед учасниками завдання з’ясувати, наскільки процедури, запропоновані музичним авангардом XX століття і впроваджені в класичну «картинну форму», здатні позбавити процес створення твору від диктатури смислів. Авторам пропонується створити цикл художніх творів, що балансують між досить жорсткими формальними ввідними та вільною імпровізацією. Продовжуючи музичну метафору, їм доведеться «пограти фрі-джаз», але так, аби не перетворити підсумок на безглузду какофонію.
Кураторки Маша Хрущак і Льоля Гольдштейн реалізують проект на продовження розпочатої кілька років тому роботи з молодими художниками, яких вони називають «новые робкие». «З Олею Гайдаш, Катею Лібкінд і Мішею Букшею ми задумали двотижневу розмову про мистецтво як про форму свідомості сучасної людини, як реакції, при фактичній відмові від реакції на соціальні й політичні події в країні та світі. «Новые робкие» уявляються нам філософами нового зразка, котрі розмірковують про естетику й «прекрасне» у відриві від об’єктів і форм чи життєвих обставин, при цьому на контрасті укладаючи все, що створюють, у сценографію та декорації», – зазначають кураторки. Група проведе на Бірючому кілька акцій, працюватиме над відео, живописом та графікою.
Фінальна експозиція створених у резиденції робіт відбудеться в оновленому масштабному просторі, реконструйованому за проектом архітектурної студії Drozdov&Partners у складі Олега Дроздова, Сергія Костяного, Богдана Волинського, Віталія Правика, Лізи Гончаренко та Олексія Вавушки. Проект заснований на типології давньогрецького храму, схожість із яким архітектори знайшли в структурі реконструйованого на Бірючому ангару.
І нарешті, вперше в історії «Бірючого» резиденція завершиться музичним фестивалем BIRUCHIY FEST: протягом трьох днів, з 16 по 18 вересня тут, у насиченій атмосфері сучасного мистецтва, виступлять легендарні й молоді українські гурти та діджеї. Тож учасники й гості резиденції отримають безцінну можливість зануритися в поєднання сучасного мистецтва, актуальної музики та неповторного заповідного морського ландшафту.
Учасники міжнародного симпозіуму сучасного мистецтва
BIRUCHIY 016
Великобританія: Джеймі Фіцпатрік
Німеччина: Євген Таран
Італія: Джорджо Куньйо
Казахстан: Булат Гельман
Польща: Станіслав Шумськи, Кароліна Мельницка
Росія: Юрій Шабельніков, Наташа Юдіна
Чехія: Ян Здворак
Україна: Інара Багірова, Вадим Бандеро, Андрій Блудов, Михайло Букша, Катерина Бучацька, Артем Волокітін, Стас Волязловський, Ольга Гайдаш, Тая Галаган, Закентій Горобйов, Дмитро Дульфан, Юрій Єфанов, Ілля Ісупов, Наталія Карпінська, Ольга Кириченко, Юрій Коваль, Віталій Кохан, Катерина Лібкінд, Максим Мамсіков, Тетяна Малиновська, Олекса Манн, В’ячеслав Машницький, Марсель Онисько, Юрій Пікуль, Віктор Покиданець, Кирило Проценко, Олексій Сай, Георгій Сенченко, Станіслав Сілантьєв, Юрій Соломко, Андрій Стегура, Олексій Чіпігін, Аліна Якубенко, Олексій Яловега, APL 315.
ART-NEWS